Türkiye’ nin  ”Sihirli Flüt”  ünvanlı Dünyaca ünlü sanatçısı Şefika Kutluer adına düzenlenen festival bu sene 9.kez gerçekleşecek.

Şefika Kutluer Festivali bu yıl, 1-21 Aralık tarihlerinde Ankara, İstanbul ve Antalya’ da yapılacak.

 

İlki ”Doğu Batı İle Buluşuyor” temasıyla 2010′ da gerçekleştirilen festival bugüne kadar  Almanya’ dan Çin’ e, Meksika’ dan Rusya ve Amerika’ ya kadar dünyanın dört bir yanından performans ve sunumlara ev sahipliği yaptı.

 

ŞEFİKA KUTLUER FESTİVAL İÇERİĞİ VE PROGRAMI

 

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleşecek olan Şefika Kutluer Festivali’ ne Amerika, Polonya, Çin, Avusturya, Rusya, Portekiz, Filistin ve Slovakya’ dan sanatçılar katılacak.

1 Aralık’ta başlayacak olan festival, Türkiye’ ye ilk kez gelecek olan Slovakya’ nın erkek çocuklardan oluşan ”Bratislava Çocuk Korosu” nun konseri ile  başlayacak.

Konser Ankara Nazım Hikmet Gösteri Merkezi’ nde 19.30 da başlayacak, koro konser öncesinde seyircilerle birlikte İstiklal Marşımızı da seslendirecek.

Dünyaca ünlü flüt virtüözü Şefika Kutluer’ in solist olarak katılacağı konserde orkestrayı Viyana Ekonomik Forum Kültür Komitesi’ nin Başkanı ve Ensemble Concertante Vienna’ nın kurucusu ve müzik direktörü olan şef  Eugeniy Chevkenov yönetecek.

 

 

Festival hakkında daha fazla bilgiye ve festivalin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz

 

 

ŞEFİKA KUTLUER 

 

Şefika Kutluer 5 Mayıs 1961 de Ankara’ da doğdu.

Babasının arkadaşı olan Ulvi Cemal Erkin’ in kendisini konservatuvara teşvik etmesi sonucu müzik eğitimi başladı.

İlkokul 4.sınıfta Ankara Devlet Konservatuvarı’ na girdi, Kamuran Gündemir ile piyano çalıştı.

Enstürman seçimi yapan komisyon tarafından Şefika Kutluer flüt bölümü için seçilmiş ve Saki Şarıl’ la flüt eğitimine başlamıştır.

Ankara Devlet Konservatuvarı’ ndan 3 sınıf atlayarak 1979 yılında mezun olmuştur ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ nda çalışmaya başladı.

 

1986 yılında bir yıl önce 3. olduğu Viyana Doblinger Uluslararası Flüt yarışmasında 1. oldu.

 

Şefika Kutluer 1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını aldı.

 

5 kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı.

 

New York Times eleştirmeninin verdiği ”Sihirli Flüt” adıyla tanınan Kutluer, dünyanın pek çok yerinde televizyon ve radyo programında da çaldı.

 

 

Sanatçının YouTube da en fazla izlenen performansalarından birini aşağıda görebilirsiniz.

 

 

 

 

Şefika Kutluer’ in dünya müzik piyasasında 16 cd albümü vardır ve çok aranan beğenilen albümler arasında yer almaktadır.

 

 

Sağlıkla ve müzikle kalın.