Reggae UNESCO’ nun Dünya Kültür Mirası listesine aday oldu.

 

KİM TANITTI VE SEVDİRDİ ?

 

Özellikle Bob Marley sayesinde dünyada tanınıp sevilen; Jamaica’ nın müziği, UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirasının Korunması Komitesi tarafından aday listesine alındı.

 

DİĞER ADAYLAR

 

UNESCO’ ya bağlı Somut Olmayan Kültür Mirasının Korunması Komitesi bu kararı, Hint Okyanusu’ ndaki ada ülkesi Mauritius’ ta yaptığı toplantıda aldı.

Toplantıda, Birleşmiş Milletlerin 2003 tarihli Somut Kültür Mirasının Korunması Sözleşmesi’ ne taraf 24 ülkenin temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda, listeye girmek için yapılan 7 başvuru ve aday listesine alınmak için yapılan 40 başvuru değerlendirmeye alındı.

1 Aralık tarihine kadar sürecek değerlendirme toplantısında, bugün Jamaika’ nın müziğinin, İrlanda’ nın Hurling sporunun, Gürcistan’ ın Chidaoba güreşlerinin, Japonya’da Raiho-shin rahipleri tarafından yaılan ritüellerinin, Ürdün halk dansı As-Samar’ ın, Kazak at yetiştiricilerinin bahar festivalinin aday listesinde olduğu duyuruldu.

 

 

TÜRKİYE’ DEN DE  ADAY  VAR

 

Bir önceki gün yapılan toplantıda, Türk sözlü anlatım geleneğinin temel taşlarından ”Dede Korkut Hikayeleri” nin de bulunduğu 9 kültür mirasının aday listeye alındığı duyurlumuştu.

 

İnanç, aşk, barış, yoksulluk ve eşitsizlik gibi kavramları barındıran protest müzik Reggae, 1970′ lerden itibaren dünya çapında üne kavuştu.

 

Şüphesiz bunda Bob Marley ve şarkılarının payı çok büyüktür.

 

 

 

DJ lik yaptığım bar programlarımda ve etkinliklerde, playlistimde  Bob Marley mutlaka olur.

 

Bu müziğin en sevilen isimlerinden  Bob Marley  şarkılarından oluşan DJ Tamer Kivanc Bob Marley Spotify listeme buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sağlıkla ve müzikle kalın.