Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü konserinde Guinness Rekoru kırıldı.

 

Latin Grammy ödüllü Kolombiyalı ünlü rock müzik grubu ”Atercipelados” un 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için ülkesinde verdiği konserde, yüzlerce müziksever ışıklı baton sallayarak bu alanda adını Guiness Rekorlar Kitabı’ na yazdırdı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ 

 

Birleşmiş Milletler, 25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’ nde üç kız kardeş Minerva, Maria ve Patria’ nın öldürülmesi nedeniyle, 17 Aralık 1999′ da 25 Kasım’ ın  ” Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü”  olarak benimsenmesine karar verildi.

 

Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin Kolombiya’ daki temsilciliğince yapılan ve Bogota Büyükşehir Belediyesinin destek verdiği etkinlikte, Latin Grammy ödüllü rock grubu Aterciopelados sahne aldı.

Latin Amerika’ da geniş bir hayran kitlesi olan ve sosyal sorumluluk çalışmalarına önem veren Aterciopelados’ un solisti Andrea Echeverri’ ye, Coro Canta Bogota solistleri ve gençlerden oluşan dans grubu da eşlik etti.

 

 Coro Canta Bogota solistleri ve gençlerden oluşan dans grubu

 

Çoğunluğu kadınlardan oluşan Kolombiyalılar, başkent Bogota’ daki tarihi Bolivar Meydanı’ nda kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturdu.

Konserde, Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin dağıttığı aydınlatmalı baton ve bilekliklerle ” Işık Senfonisi ”  rekoru kırıldı.

Birleşmiş Milletler Yetkilileri, yüzlerce Kolombiyalının meydanda bir dakika boyunca ışıklı batonları sallayarak, Guinness’ e girdiğinin ilgililer tarafından tespit edildiğini belirttiler.

 

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında,  Bogota ve farklı şehirlerde etkinlikler düzenlemeye devam edecekler.

 

TÜRKİYE’ DE KABUL EDİLMESİ

 

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen  ” Kadına Yönelik Şiddet Ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşesi’ ni  2011 de imzalamıştı.

Geçte olsa sözleşme, 1 Ağustos 2014′ te yürürlüğe girdi.

 

Dünya Sağlık Örgütü :

Cinsiyete dayalı şiddet

Kadınlarda fiziksel, cinsel, psikolojik, herhangi bir zarar ya da üzüntü doğuran durum

Ya da bu sonucu doğurmaya yönelik özel yaşamda veya kamu yaşamında gerçekleşebilen her türlü davranış, tehdit, baskı

Ya da özgürlüğün keyfi biçimde engellenmesini kadına yönelik şiddet olarak tanımlıyor.

 

Geçtimiz günlerde sevilen şarkıcı Sıla, şiddete maruz kaldığını söylerek Ahmet Kural’ dan şikayetçi olmuş ve durumu yargıya taşımıştı.

 

Farklı türlerden oluşan Spotify listelerime  buradan  ulaşabilirsiniz.

 

Sağlıkla ve müzikle kalın.