Ben de DJ olucam

 

DJ lik son dönemin en popüler mesleklerinden biri haline geldi.

Meslek diyorum çünkü ben ve benim gibi yüzbinlerce insan, bu şekilde para kazanıyoruz.

DJ lik bir hobi değil meslektir.

Ben de dj olucam ben de dj olucam diyenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Yıllardır dj kabinine ilgi duyan patronlara; oyuncular, bloggerlar, mimarlar, mühendisler, sosyal medya fenomenleri, yazarlar, sporcular gibi farklı meslek gruplarından insanlar da eklendi.

 

Plakla başlayan macera; artık yerini daha kolay ulaşılabilen mp3 ve benzerlerine bıraktı.Peki bu iş bu kadar kolay mı ? Teknik anlamda evet kolay.

Nasıl Dj olucam ?

 

Müzik çalmak; plak ve cd yerine; usb den ya da traktor, virtual dj ve serato gibi yazılımlar aracılığıyla laptoplardan yapılıyor.Dünyanın en ünlü dj ekipmanları üreticisi Pioneer ın son dönemlerde çıkardığı cd player modellerinin çoğu usb ile kullanılabiliyor.Bu biz dj lerin işini daha kolay hale getiriyor.Plak değil ama senelerce, kulaklığımın dışında sürekli cd taşıdığım zamanları asla unutmuyorum.Bir pc ya da laptop aracılığıyla Dünyanın en çok kullanılan dj yazılımı Traktor.Native Instruments ın ürettiği Traktor de, çok fazla özelliği sayesinde işimizi daha kolay yapmamızı sağlıyor.

2007 yılından beri özel okullarda dj workshoplar yapıyorum.Ders verdiğim öğrencilerim kısa sürede dj setup nasıl kullanılır öğreniyorlar. Ama dj setup kullanmak, bu işin bu kadar rahat ve kolay yapılacağı anlamına gelmiyor. İyi bir kulak, biraz matematik, iyi bir arşiv ve müzik kültürü gerekli ama en önemlisi tecrübe ! Tecrübe kazanmanın en iyi yolu; farklı kitlelere müzik çalmak ve çok fazla eventte dj lik yapmaktan geçiyor.

 

Günümüz şartlarında dışarı çıkıp eğlenmenin daha da zorlaştığı dönemde naçizhane önerim, gideceğiniz mekanda çalan kişiyi ve çalınan müziği araştırın.

Eğer evinizde parti yapacaksanız bunun için de çok dikkatli olun.Bu tip bir organizasyonda ucuza kaçmayın.Eve gelecek olan ses sistemi ve dj iyi olmazsa geceniz berbat olur.Keyfiniz kaçmasın.

Hele ki bir düğün için dj arıyorsanız daha dikkatli olmalısınız.Bu konu ile alaklı yazımı buradan okuyabilirsiniz

 

Eğlenebilmek için bir alternatif de müzik listeleri

 

Artık Applemusic ve Spotify gibi platformlarda istediğiniz ve sevdiğiniz tarza müzik listelerini daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

Benim de spotify da farklı türlerde listelerim var, dinlemek isterseniz tıklayabilirsiniz

 

Sağlıkla ve müzikle kalın